Svetosavska akademija u Temišvaru

01. jun 2025.
Povodom obeležavanja dana „Svetog Save“ 29.01.2025. godine, u organizaciji SSR održana je svečanost u zgradi Regionalnog biznis centra u Temišvaru, kojoj je u ime Vlade R. Srbije prisustvovao Đ. Milićević, ministar bez portfelja zadužen da prati stanje, predlaže mere i učestvuje u koordinaciji aktivnosti u oblasti odnosa R. Srbije s dijasporom

Na centralnoj svečanosti upriličen je kulturno umetnički program posvećen životu i delu Svetog Save, na kojoj je učestvovao hor Srpske saborne crkve u Temišvaru, hor škole crkvenog pojanja „Sveti Jovan Damaskin“ iz Novog Sada, pozorišni studio „Talija“, KUD „Mladost“ iz Temišvara, KUD „Veterani“ i KUD iz Istočnog Sarajeva.

             Ovogodišnju besedu na Akademiji je napisao i govorio B. Čobotin, paroh Eparhije Temišvarske, koji je istakao da je Sveti Sava bio i ostao simbol jedinstva, duhovnosti i ljubavi prema svom narodu.

 U svom govoru ministar Đ. Milićević podsetio na značaj očuvanja zajedništva i tekovina dela Svetog Save, koje je vanvremensko i neprolazno. Posebno se osvrnuo na ulogu škole i prosvetnih radnika na očuvanju dela Svetog Save, kako u veri tako i u obrazovanju ali i vaspitanju onih u čijim rukama je naša budućnost. U tom smislu podvukao je da geografska razdaljina ne treba da bude prepreka za negovanje i očuvanje bliskih veza sa maticom, kao i da je, uprkos različitim izazovima potrebno obostrano raditi na što tesnijoj saradnji i zajedništvu.

Pored velikog broja gostiju manifestaciji su prisustvovali, državni savetnik u kabinetu premijera Rumunije Adrijan Joan Ungar, zamenik gradonačelnika Temišvara Kosmin Tabara, savetnik predsednika R. Srbije za kulturu Dejan Savić, predsednik SSR Ognjan Krstić, generalni konzul, druge ugledne zvanice i mnogobrojna publika.

Nakon svečanosti, održan je i tradicionalni Svetosavski bal koji su otvorili učenici i nastavnici srpske gimanzije „Dositej Obradović“, u duhu srpske kulture, elegancije i jedinstva.